هنگام ترمز بریدن خودرو باید چه اقداماتی انجام دهیم ؟

آگهی استخدام شرکت پخش کاسپین
استخدام حسابدار با حقوق ثابت و پورسانت در پخش کاسپین در خوزستان
۱۳۹۹-۰۷-۳۰
آگهی استخدام شرکت پخش کاسپین
استخدام فروشنده در شرکت پخش کاسپین در همدان
۱۳۹۹-۰۸-۱۹

۱- عصبانی نشوید

از حرکت اضافی خودداری کنید، حرکت اضافی باعث می شود که شرایط را برای خود خطرناک تر سازید، پس زیاد مانور ندهید و سعی کنید حرکات کمی داشته باشید، کنترل اعصاب و جسمتان را در دست داشته باشید.

عصبانیت هنگام رانندگی

۲- پدال گاز را رها کنید و اگر کروزکنترل دارید حتماً مطمئن شوید آن را خاموش کرده اید.

۳- بررسی رفتار پدال ترمز:

اگر پدال ترمز نرم است ممکن است که روغن ترمز کم کرده اید یا سیلندر اصلی آن خراب شده باشد.

در این حالت شاید بتوانید با چندبار فشار دادن ترمز، کنترل وسیله را بدست آورید. اگر پدال ترمز سفت است سریعاً بررسی کنید که چیزی(مثل بطری آب) در زیر پدال گیر نکرده باشد.

سعی کنید از پای خود و یا دیگر مسافران برای چک کردن این مورد استفاده کنید، از جاده چشم بر ندارید.

۴- پدال ترمز را فشار دهید:

پدال ترمز را چندین بار پشت سرهم فشار دهید تا مقدار فشار لازم برای توقف اتومبیل را فراهم آورید. این کار ممکن است مدتی طول بکشد، حتی اگر سیستم ترمز اتومبیل شما از نوع ABS باشد، باز هم این کار را انجام دهید.

چرا که ترمز ABS تنها زمانی فعال می شود که به شدت ترمز بگیرید. به هر حال به شدت و تا آخرین حد چندین بار پدال ترمز را فشار دهید.

۵- معکوس بکشید:

به دنده پایین تر شیفت کنید، اگر اتومبیل شما اتومات است آن را در حالت دستی قرار داده و دنده را ۱ یا ۲ کنید.

اگر اتومبیل شما دنده دستی است سعی کنید کم کم دنده را کم کنید، یعنی اول دنده را ۳ و پس از کمی حرکت و کم شدن سرعت دنده را ۲ کنید. دقت کنید که بطور ناگهانی به دنده پایین (۱ و ۲) شیفت نکنید چون ممکن است کنترل اتومبیل را از دست بدهید.

استفاده از ترمز دستی هنگام بریدن ترمز

۶- از ترمز دستی استفاده کنید:

سعی کنید ترمز دستی را کم کم بکشید و سرعت اتومبیل را کاهش دهید.

البته در نوع اتوماتیک، باید پدال ترمز اضطراری را کم کم فشار دهید. دقت کنید که به ناگهان ترمز دستی را تا انتها نکشید، زیرا چرخ های عقب اتومبیل قفل می کند و ممکن است کنترل اتومبیل را از دست بدهید. اگر احساس کردید که چرخ های عقب قفل شده و صدا می دهد، کمی ترمز دستی را رها کنید تا چرخ ها حرکت کند.

سپس در همین نقطه ترمز دستی را نگه دارید تا به کاهش سرعت اتومبیل شما کمک کند و شما هم کنترل مناسبی روی وسیله نقلیه داشته باشید.

۷- چشمان خود را به جاده بدوزید:

به چیزهایی که در جلوی شماست نگاه کنید، از ترافیک سنگین و موانع خطرناک دوری کنید.

۸- به دیگر راننده ها هشدار دهید:

چراغ های خطر(فلاشرها) اتومبیل را روشن کنید، بوق بزنید و چراغ بزنید و به دیگر رانندگان اطلاع دهید که در چه وضعیتی هستید، چون آنها ممکن است متوجه وضعیت شما نشوند.

شیشه ها را پایین داده و با سر و صدا به عابران پیاده و دیگر رانندگان در صورت لزوم هشدار دهی، هرچند که با پایین دادن شیشه ها اصطکاک هوا نیز به توقف اتومبیل شما کمک می کند.

۹- از اصطکاک جاده استفاده کنید:

اگر جاده پیش روی شما دارای حاشیه است (مثل هاشیه های این شکلی |||||||| )، بر روی آنها حرکت کنید و فرمان را کمی به چپ و راست جابجا کنید تا در اثر اصطکاک سرعت شما کم شود.

کار دیگری که می توانید انجام دهید، تغییر لاین از سمت چپ جاده به سمت راست و بالعکس می باشد تا سرعت شما در اثر اصطکاک کاهش یابد. البته این کار در سرعت بالا ممکن است باعث واژگونی اتومبیل شود.

۱۰- از موانع محیطی استفاده کنید:

اگر هیچکدام از روش های بالا موثر واقع نشد و یا اگر مجبور بودید به سرعت توقف کنید باید از موانع طبیعی بهره بگیرید. این کار به هیچ عنوان راه حل مناسبی نیست و کنترل اتومبیل را به شدت کاهش می دهد. اما اگر مجبور هستید، به عنوان آخرین راه حل از آن استفاده کنید:

الف- استفاده از عوارض زمین: به دنبال پستی و بلندی های جاده باشید. سرعت گیرها، دست اندازها، حاشیه های جاده همه می تواند در کاهش سرعت موثر باشد.

اگر این موارد موثر واقع نشد، سعی کنید معکوس بکشید و با ترمز دستی سرعت را کاهش دهید.

ب- استفاده از کیسه های سیمان یا بشکه های آب: در برخی مواقع این نوع بازدارنده ها در جاده وجود دارند. تلاش کنید تا لاستیک اتومبیل را از بغل به آنها تماس دهید تا سرعت شما کاهش یابد، دقت کنید که با سر یا بدنه به آن برخورد نکنید، چرا که باعث رسیدن آسیب به اتومبیل و خود شما می شود. تا حد امکان لاستیک را با آنها تماس دهید.

۱۱. تماس با موانع کوچک مثل درختچه ها:

موانعی همچون بوته ها و درختچه های کوچکتر از ۱ متر می تواند اتومبیل شما را متوقف سازند. همواره باید درختچه ها و بوته های کوچک را انتخاب کنید زیرا اگر طول آنها بزرگتر از ۱ متر باشد و یا خیلی محکم و استوار باشند، ممکن است با خطر مرگ مواجه شوید.

راهکارهایی اضطراری:

۱. برخورد با پشت اتومبیل های دیگر:

اگرچه به عنوان اولین راه حل پیشنهاد نمی شود، اما برخورد به پشت دیگر اتومبیل های جاده، سرعت شما را کاهش می دهد. در این حالت اتومبیلی را انتخاب کنید که هم سرعت با شماست و از استحکام خوبی برخوردار است ( البته ضربه زدن به اتومبیل هایی با سرعت کمتر، باعث توقف اتومبیل و کاهش سرعت شدید شما می شود).

قبل از برخورد با بوق زدن آنها را متوجه خطر سازید، ضربه را به طور مستقیم وارد کنید و از زدن ضربه های کشیدنی و ظریف خودداری کنید.

چرا که اگر از گوشه ضربه بزنید، باعث منحرف شدن هر دو اتومبیل از مسیر شده و وضعیت خطرناکی را خلق می کنید. تا جایی که می توانید سرعت شما باید آهسته باشد. شاید کیسه هوای اتومبیل شما خاموش باشد.

۲. یافتن مکانی مناسب برای ساییدن یا تصادف:

جاده را بررسی کنید تا یک نقطه ایمن برای سایش پیدا کنید، اگر قادر نیستید تا اتومبیل خود را بطور کامل متوقف سازید، بدنبال یک محیط باز باشید، جایی که بتوانید بدون برخورد با چیزی به حرکت ادامه دهید.

اگر تمام گزینه های ذکر شده در بالا موثر واقع نشد، بدنبال چیزی برای تصادف باشید. بهترین چیز پیدا کردن یک برآمدگی پرپشت است که با ساییدن به آن سرعت اتومبیل را تا نصف کاهش دهید. اگر این برآمدگی را پیدا نکردید، دنبال علف های پرپشت باشید و در طول آنها رانندگی کنید تا سرعت شما کاهش یابد.

اگر هیچکدام از این موارد پیدا نشد، به خاکی بکشید. هرچند که جاده خاکی(شنی یا ماسه ای) ناپایدار است و سرعت شما را به شدت کاهش می دهد، پس مراقب باشید.

قفل کردن لاستیک ها هنگام بریدن ترمز

اگر به دنبال یک محیط ایمن می گردید، جدول ها را انتخاب کنید اما به چند نکته توجه داشته باشید:

جدول کم عمق را انتخاب کنید که پس از برخورد با آن دوباره به ترافیک باز نگردید .

فرمان را سفت بگیرید زیرا در اثر برخورد، کنترل اتومبیل از دست شما خارج می شود .

توصیه ها:

۱- تنها با تعویض لنت های ترمز در زمان مناسب و همچنین بازدید دوره ای سطح روغن ترمز، می توانید از بسیاری از این موارد دوری کنید. در واقع بهترین راه حل بازدید به موقع سیستم کنترل و اهمیت دادن به تغییرات آن است.

۲- ترمز گرفتن در سرازیری: اگر در سرازیری حرکت می کنید از گرفتن ترمز بیش از حد خودداری کنید. زیرا لنت های ترمز بیش از حد داغ می شود و سیستم ترمز از دست می رود. لذا اگر نیاز به ترمز دارید کمی ترمز کنید، معکوس بکشید و ترمز را رها کنید، بعد از آنکه کمی جلوتر رفتید دوباره ترمز بگیرید و سرعت را کم کنید. هیچ وقت بصورت پیوسته ترمز را نگه ندارید. در سرازیری از معکوس کشیدن و ترمز دستی بیشتر استفاده کنید.

۳- اگر موتور اتومبیل در ترمز گیری به شما کمک نکرد و همچنان با همان سرعت به حرکت ادامه داد، اتومبیل را به مسیری رهنمایی کنید که موتور دود کند. دنده را هم خلاص کنید. هرچند این کار باعث آسیب رسیدن به موتور می شود، اما شما مشکل بزرگتری دارید.

۴- بسیاری از مشکلات سیستم ترمز در اثر گیر کردن چیزی در زیر پدال ها اتفاق میفتد. بطری های آب معدنی، اسباب بازی، لیوان و … . همیشه اتومبیل خود را تمیز نگاه دارید.

از ریختن و قرار دادن وسایل بخصوص نزدیک به صندلی راننده اجتناب کنید. همیشه جایی برای قرار دادن وسایل مورد نیاز خود مانند سبدهای مخصوص نگهداری لیوان و بطری آب و تلفن همراه را در نظر بگیرید.

۵- در هنگام حرکت هرگز اتومبیل های دنده اتومات را در وضعیت (P) یعنی “پارک” قرار ندهید. این کار باعث قفل شدن خودکار فرمان می شود و دیگر قاد به کنترل وسیله نقلیه نخواهید بود.

۶. چراغ ترمز عقب علاوه بر نشان دادن اینکه شما در حال ترمز گرفتن هستید، نکته های دیگری را بازگو می کند. قبل از شروع به رانندگی حتماً این چراغ ها را کنترل کنید. اگر با گرفتن ترمز روشن می شوند سیستم ترمز مشکلی نخواهد داشت. البته دقت کنید که اگر مجبور هستید به شدت ترمز را بگیرید تا این چراغ ها روشن شوند نصف قدرت سیستم ترمز شما از دست رفته است. احتمالاً یا لنت های ترمز ساییده شده و یا روغن ترمز کم شده است.

نکته بعدی در خصوص چراغ های ترمز این است که اگر در حین رانندگی به طور خودکار روشن شدند، نشان از وجود نقص در سیستم ترمز است، بنابراین کار عاقلانه توقف اتومبیل در کم ترین زمان ممکن و در مکانی ایمن است.

۷. لنت ترمز خیس قدرت ترمز گیری را به شدت کاهش می دهد. بنابراین در روزهای بارانی یا رد شدن از مکان های خیس بهترین کار روشن کردن چراغ های عقب، حرکت با دنده سنگین و گرفتن ترمز کم می باشد.

وقتی از منطقه خیس خارج شدید( و یا باران بند آمد) جهت خشک کردن لنت ها، کافی است تا کمی ترمز را فشار دهید( پدال را تا ته فشار ندهید، فقط کمی که آن را تا نزدیک نقطه ترمز گرفتن فشار دهید). این عمل را چند بار تکرار کنید و پدال را رها کنید تا لنت ها خشک شوند.

منبع مطلب