نکات ایمنی رانندگی در برف و یخبندان زمستان

تعویض روغن موتور پراید در محل
۱۳۹۹-۰۷-۰۵
آموزش بستن زنجیر چرخ و رانندگی با آن در برف
۱۳۹۹-۰۷-۱۲

آموزش هایی که به روش صحیح رانندگی در شرایط لغزنده کمک میکنند

زمستان از راه رسیده است و این فصل می تواند برای برخی رانندگان در مسیرهای صعب العبور یک چالش تمام عیار را رقم بزند. زمستان فصلی است که زیبایی ها و سرگرمی هایی مانند برف بازی و اسکیت روی یخ را به همراه می آورد، اما اگر در جاده باشید، این فصل برایتان چندان دلچسب نخواهد بود.در این مطلب قصد داریم نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم که با رعایت آنها می توانید امنیت خود و سرنشینان خودرو را در روزهای برفی و سرد زمستان افزایش دهید. آموزش های زیر روی روش صحیح رانندگی در شرایط لغزنده تمرکز دارند.

نکات ایمنی رانندگی در برف و یخبندان زمستان

۱۱ نکته مهم برای رانندگی در زمستان و برف

وقتی که برف شروع به باریدن می کند، اولین کاری که افراد باید انجام دهند این است که ماشین خود را به لاستیک های مناسب زمستان مجهز کنند. اگر تایرهایتان چسبندگی خوبی نداشته باشند می توانند خودرو را به یک جسم غیرقابل کنترل در جاده تبدیل کنند که مدام به این طرف و آن طرف لیز می خورد. برای خرید لاستیک مناسب زمستان در ابتدا یک تحقیق خوب و جامع انجام دهید تا بتوانید بهترین لاستیک های ممکن را خریداری کنید، همچنین اگر جاده ها بیش از حد لغزنده هستند، علاوه بر خرید تایر مناسب، باید برای حفظ پایداری خودرو و جلوگیری از لغزندگی، این تایرها را با زنجیر چرخ همراه کنید.

خودروی خود را برای روزهای برفی آماده کنید

نکات ایمنی رانندگی در برف و یخبندان زمستان

 خرید تایر مناسب زمستان معمولا باید اولین کاری باشد که توسط راننده انجام می گیرد. اما علاوه بر خرید تایر مناسب، باید مطمئن شوید که خودری شما برای زمستان آماده است. باید خودرو را از جنبه های گوناگون مانند عملکرد صحیح باتری، بخاری، برف پاک کن، مایعات موجود، درز پنجره ها، آینه های جانبی، چراغ های جلو و بسیاری دیگر از موارد بررسی کنید.

لوازم مورد نیاز را ذخیره کنید

گاهی اوقات شرایط در زمستان ممکن است غیرقابل پیش بینی شود و مجبور شوید که برای مدتی در خودرو بمانید یا در جایی اقامت کنید. در هنگام سفر در زمستان باید وسایلی مانند لباس های گرم، غذا، چراغ قوه، پتو، پاوربانک، رادیو، بیل، کیت کمک های اولیه و تایر زاپاس را به همراه داشته باشید. به اقلام ذکر شده می توانید به انتخاب خود وسایل ضروری دیگری را نیز بیافزایید.

خودرو را تمیز نگه دارید

بسیاری از افراد در زمستان، تمیز کردن خودرو را به کل فراموش می کنند و بر این عقیده اند که تمیز کردن و کارواش بردن مخصوص فصولی غیر از زمستان است. اما باید بدانید که تمیز نگه داشتن خودرو در زمستان از تابستان مهم تر است. یخ قرار گرفته روی خودرو و به خصوص شیشه ها می تواند خطرناک باشد. بنابراین وقتی که خودرو را برای گرم کردن روشن می کنید، زمانی را نیز به زدون برف و تمیز کردن شیشه ها اختصاص دهید. همچنین مطمئن شوید که هیچ گونه آلودگی روی چراغ های خودرو وجود ندارد. دلیل دیگر تمیز کردن خودرو در زمستان این است که با این کار مانع از زنگ زدن بدنه خودرو می شوید. شرکت های راهسازی برای آب کردن یخ های روی جاده معمولا از نمک استفاده می کنند و این نمک می تواند روی سطوح فولادی، آلومینومی و پلاستیکی خودرو اثر بگذارد.

نور چراغ ها را چک کنید

نکات ایمنی رانندگی در برف و یخبندان زمستان

رانندگی در زمستان و شرایط برفی می تواند دید راننده نسبت به شرایط اطراف را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اولین کاری که قبل از سفر باید انجام دهید این است که نور چراغ های خودرو، چه جلو و چه عقب، را چک کنید تا مطمئن شوید که هیچ نقصی در آنها وجود ندارد. نور پایین، نور بالا و چراغ مه شکن خودرو را به دقت چک کنید. همچنین توجه داشته باشید که شدت زیاد نور در شرایط برف سنگین می تواند بازتابی از نور را در چشم خودتان ایجاد کند و این برایتان خطرناک خواهد بود. علاوه بر چک کردن چراغ های خودرو، وسایلی مانند لباس شبرنگ و چراغ قوه را نیز به همراه خود ببرید.

مسیر را بررسی کنید

در فصل زمستان و قبل از اینکه به سفر بروید، همیشه مسیر خود را بررسی کنید. اگر قصد سفر در اطراف شهر را دارید، این بررسی زیاد لزومی ندارد، اما اگر سفرهای طولانی را در برنامه قرار داده اید، چک کردن مسیر یک ضرورت است. اطلاعات ترافیکی، وضعیت آب و هوایی و وضعیت جاده از جمله مواردی هستند که قبل از سفر در زمستان باید از آنها آگاهی داشته باشید.

آهسته برانید

تنها موردی که اهمیتش از آماده کردن خودرو بیشتر است، طرز استفاده صحیح از آن است. حتی اگر بهترین سیستم چهار چرخ جهان را نیز زیرپای خود داشته باشید، اگر به آرامی و با احتیاط رانندگی نکنید، در صورت تصادف شانس چندانی برای زنده ماندن نخواهید داشت. هنگامی که جاده لغزنده است، آهسته برانید و از انجام جابجایی های ناگهانی در جاده خودداری کنید. همچنین در این شرایط باید زمان بیشتری را نیز به اعمالی مانند شتاب گیری، ترمز، چرخش و حتی تغییر خطوط اختصاص دهید. وقتی که خودرو شروع به لغزیدن می کند، پای خود را از روی ترمز بردارید و سعی کنید به آرامی وسیله نقیله را به تحت کنترل خود بگیرید و آن را به گوشه ای هدایت کنید.البته این عمل شاید فقط در بیان آسان باشد و در شرایط واقعی انجام چنین کاری از عهده راننده بر نیاید. اما با تمرین بسیار می توان در این کار به مهارت رسید. عکس العمل به شرایط لغزنده جاده با حفظ خونسردی کامل از جمله مهارت هایی است که یک راننده باید داشته باشد.

سلامت باتری را چک کنید

نکات ایمنی رانندگی در برف و یخبندان زمستان

هوای سرد می تواند قدرت باتری را کاهش دهد و همچنین زمان لازم برای راه اندازی یک موتور گازوئیلی یا دیزلی را نیز بالا ببرد. قبل از شروع زمستان، مطمئن شوید که باتری خودرو در وضعیت مناسبی قرار دارد. با استفاده از یک دستگاه multimeter، خودتان می توانید وضعیت سلامت باتری خودرو را چک کنید. برای استفاده از دستگاه multimeter لازم است که بعد از خاموش کردن خودرو، این دستگاه را روی ولتاژ DC تنظیم کرده و زبانه های آن را به پایانه های باتری وصل کنید. اگر عدد نشان داده شده در نمایشگر multimeter برابر با ۱۲٫۴۵ یا بیش از آن بود، این خبر خوبی است و به شما می گوید که باتری خودرو به طور کامل شارژ شده است. هر عددی کمتر از این مقدار حکایت از آن دارد که باتری در تامین قدرت با مشکل مواجه است.

سوخت کافی به همراه داشته باشید

رفتن به پمپ بنزین و ماندن در صف شاید به مزاق بسیاری از افراد خوش نیاید، اما در فصل زمستان و وقتی که دما به نقطه انجماد می رسد، پر بودن باک خودرو به یک ضرورت تبدیل می شود. پر بودن باک مانع از ایجاد تراکم در لوله های سوختی می شود. اگر این تراکم به وجود بیایید، احتمال یخ زدگی را به دنبال دارد که می تواند در نوع خود مشکل ساز باشد. سوخت تنها مایعی نیست که در زمستان باید مورد بررسی قرار بگیرد، بلکه مایعات دیگری مانند ضد یخ و آب خودرو نیز از جمله مواردی است که باید به آن توجه کنید. همچنین باید مطمئن شوید که در مخازن این مایعات هیچ گونه نشتی وجود ندارد.

برای شرایط اضطراری آماده باشید

علاوه بر به همراه داشتن لوازم شرایط اضطراری، برخی فعالیت ها نیز وجود دارد که برای حفظ کردن خود، وسیله نقلیه و سایر کاربران راه از خطرهای احتمالی باید انجام دهید. اگر در راه ماندید، از وسیله نقلیه خود جدا نشوید، زیرا در صورت انجام این کار شانس شما برای پیدا شدن توسط گروه های امداد و نجات کاهش می یابد. گروه های امداد و نجات می توانند خودرو را سریع تر از نفر شناسایی کنند و به کمک بیایند.اگر مجبور شدید برای مدتی طولانی وسیله نقلیه خود را در مکانی متوقف کنید، حتما مثلث های شب رنگ را در اطراف خودرو قرار دهید و یا پرچم های قرمز رنگ را به آنتن خودرو یا پنجره ها متصل کنید. همچنین سعی نکنید که برای گرم کردن خود و استفاده از بخاری، خودرو را برای مدت زمان زیادی روشن نگه دارید. این کار ممکن است باعث مسدود شدن لوله اگزوز توسط برف شود و منوکسید کربن را به داخل خودرو انتقال دهد.

رانندگی در هنگام بارندگی

نکات ایمنی رانندگی در برف و یخبندان زمستان

به یاد داشته باشید در روزهای بارانی و برفی باید با دقت بیشتری رانندگی کرد. زیرا سطح اصطکاک چرخ های اتومبیل با آسفالت سطح سواره رو در چنین مواقعی کاهش می یابد.
توصیه می کنیم با رعایت همه اصول ایمنی و سرعت مطمئن رانندگی کنید تا حادثه ای برای شما و دیگران پیش نیاید.
مسئله دیگری را یادآور می شویم و آن کاهش سرعت در زمانی است که عابرانی در کنار خیابان منتظر وسایل نقلیه هستند و ممکن است حرکت سریع شما باعث پاشیدن آب و گل به آنان شود.

رانندگی در شرایط یخبندان

در شرایط یخبندان ضمن خودداری از گردش و انحراف ناگهانی، با سرعت مطمئنه حرکت کنید. توجه داشته باشید حتی در صورت پاشیده شدن نمک و شن بر روی جاده، سطح راه ممکن است لغزنده باشد.
حرکت وسایل نقلیه با لاستیک های یخ شکن باعث صدمه زدن به خط کشی و آسفالت خیابان ها می شود. لذا ضروری است که به محض تغییر در وضعیت فیزیکی خیابان ها نسبت به تعویض لاستیک های یخ شکن اقدام نمایید.به همراه داشتن زنجیر چرخ و توجه به هشدارهای هواشناسی و پلیس را هیچ گاه فراموش نکنید.

منبع مطلب